Metoda pracy TAAkA GłowA

O METODZIE

TAAkA GłowA – nasza metoda pracy z Dziećmi.
Edukacja to nie jest wkładanie czegoś w puste. Edukacja to wydobywanie i potęgowanie tego, co w Dziecku naturalne i najbardziej ujmujące –jego poznawczej ciekawości. Takie założenie było podstawą przy tworzeniu autorskiej metody pracy TAAkA GłowA.

To bardziej „Program Intensywnej Zabawy Dzieci“ niż „Program Intensywnego Rozwoju Intelektualnego“. Wzrastanie to bardzo męczące zajęcie, rolą dorosłego jest je Dziecku uprzyjemnić najbardziej jak to możliwe. Dzieci od urodzenia do szóstego roku życia mają „taaaakie wielkie głowy“ od prób pojęcia wszystkich tajemnic wszechświata.
Jak pracujemy?

 • Nie cenzurujemy wiedzy, nie dajemy sobie prawa do oceny, na co Dziecko jest „za małe“, czego „nie zrozumie“.
 • Zapraszamy do podróży, aranżując przyjazną i edukującą (a nie edukacyjną) przestrzeń, ale stery oddajemy Dziecku. Ma ochotę poznać nazwy wszystkich kości człowieka? Bardzo proszę. Interesuje go czy Pluton jest planetą? Nie ma sprawy (Pluton nie jest planetą, ale to bardzo młode odkrycie).
 • Poruszamy się od działań w naturalnych tworzywach woda, ziemia, piasek, ziemniaki) do rozwiązywania problemów matematycznych, a wszystko to między 0 a 6 rokiem życia.
 • Sprawdzamy, w czym jest najwięcej witaminy C, uczymy się nazywać emocje, rzeźbimy w galarecie.

Co zyskuje Rodzic? Co zyskuje Dziecko?

Dzieci w wieku od 0 do 3 lat realizują trzy poziomy programu nastawione na:

 • rozwój polisensoryczny,
 • nawiązywanie relacji społecznych,
 • zachęcanie Dzieci do samodzielności,
 • rozwój pamięci fotograficznej.

Dzieci między 3 a 5 rokiem życia także bawią się na trzech poziomach, gdzie doświadczają, badają, zapamiętują, by na końcu zrozumieć.

 • rozwój wszystkich zmysłów,
 • skarbnicę wiedzy ogólnej – od anatomii człowieka przez państwa świata
  aż do najsłynniejszych naukowców,
 • wspieranie umiejętności matematycznych i logicznego myślenia,
 • sposoby radzenia sobie z własnymi emocjami i uczuciami innych,
 • mnóstwo pomysłów na to, jak spędzić czas w domu
  (samodzielnie i z rodzicem).

Dzieci w wieku szkolnym 6 lat + mają przed sobą wiele wyzwań. Wchodzą w nowe role społeczne, starają się nawiązać przyjaźnie, szukają wspólnego języka z nauczycielami, rozwijają swoje pasje. Między tym wszystkim pojawiają się – zupełnie zrozumiałe – oczekiwania rodziców i pedagogów:

 • ucz się, zapamiętuj, licz szybciej, myśl logicznie,
 • czytaj płynnie, szybko i ze zrozumieniem,
 • koncentruj swoją uwagę,
 • bądź coraz lepszy, zdawaj testy i egzaminy na wysokim poziomie,
 • odrabiaj lekcje samodzielnie i sprawnie.

Nie ma znaczenia czy uczeń jest w drugiej, czwartej czy szóstej klasie podstawówki – chcemy, by nauka była dla niego przyjemnością i żeby osiągał sukcesy. Nasi trenerzy potrafią zmotywować do nauki, wykształcić umiejętność efektywnego uczenia się, a przede wszystkim – udowadniają uczniom, że szkoła to frajda a nie ciężki obowiązek.

AUTORKA

JOANNA SOWIŃSKA – Psycholog

foto-Joanna-mini-roboczeKompetencje i doświadczenie zdobyłam studiując na UJ w Krakowie i UAM w Poznaniu oraz na szkoleniach specjalistycznych z zakresu psychoterapii. Na co dzień pracuję jako psychoterapeuta systemowy pomagając Dzieciom, Młodzieży i ich Rodzinom. Jestem autorką programu rozwojowego TAAkA GłowA dla dzieci i wdrażanego z powodzeniem w Poznaniu. Prowadzę warsztaty psychopedagogiczne dla Rodziców i nauczycieli w całej Polsce. Mam doświadczenie w prowadzeniu zajęć grupowych dla Dzieci z nadpobudliwością psychoruchową, grup terapeutycznych dla gimnazjalistów, warsztatów z zakresu rozwoju emocjonalnego dla Dzieci, warsztatów kompensacyjnych dla Dzieci z trudnościami w uczeniu się. Uzyskałam Certyfikat Lidera Programu Mądrzy Rodzice pod auspicjami Rzecznika Praw Dziecka. Moja praca terapeutyczna i trenerska podlega regularnej superwizji. TAAkA SzkołA jest miejscem, dzięki któremu małe Dzieci zacierają ręce na myśl o pójściu do „prawdziwej” szkoły. Przekonują się, że możliwość poznawania, uczenia, doświadczania, eksperymentowania to frajda i przywilej, z którego warto korzystać z radością.

NARZĘDZIA

Pracujemy na autorskich narzędziach i pomocach dydaktycznych. Wspieramy się również nowoczesnymi pomocami edukacyjnymi jak i wykorzystujemy naturalne produkty z najbliższego otoczenia.

TG_3-5_eTG_0-5_aTG_0-5_e

PRZYKŁADOWE NARZĘDZIA PRACY Z DZIEĆMI 0-36 miesięcy: zobacz tutaj.

PRZYKŁADOWE NARZĘDZIA PRACY Z DZIEĆMI 3-5 lat: zobacz tutaj.

PRZYKŁADOWE NARZĘDZIA PRACY Z DZIEĆMI 6-12 lat: zobacz tutaj.

TG_6-12_cTG_6-12_bTG_6-12_d

 

TG